Neler yeni

[ADSL] Server Nedir? Server Türleri Hakkında Bilgi!

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
89
#1


@mehmetkarahanlı@
Server Nedir?

Kısaca server nedir açıklayacak olursak: ağdaki istemcilere veri, dosya ve kaynak paylaşımı yapan, genelde üstün donanımsal özelliklere sahip olan hizmet sağlayıcı bilgisayarlara server yani sunucu denir. Serverlar bir ağı yönetmek, veritabanı barındırmak, dosya ya da uygulama paylaşmak, eposta yada web sayfaları barındırmak gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilirler.

Server Türleri Nelerdir?

Serverlar kullanım amacına yönelik özelleştirilmiş uygulamalar ve donanımlar barındırırlar. Dolayısı ile kullanım amaçları server türlerini belirler. Aşağıda yaygın kullanıma sahip server türleri açıklanmıştır.

Web Server (Web Sunucusu)

Web server, web sitelerini barındırmak, istemcilerden gelen talepleri çözümleyip yanıtlamak için özelleştirilmiş sunuculardır. Web sunucuları barındırılacak olan web sitesinin kodlandığı betik dili ve kullandığı teknolojilere özelleştirilerek de kullanılır. Bu özelleştirilmelere Linux web server ya da Windows web server örnek verilebilir.
Server Nedir – Server Türleri – Server KasalarıFile Server (Dosya Sunucusu)

File server, temel amacı dosya paylaşımı olan ve genellikle yüksek sabit disk kapasitesine sahip sunucu türüdür. Sunucudaki dosyaların paylaşıma açılması, istemcilerin yetkilendirilmesi ve güvenlik dosya sunucusunun görevleridir.

Database Server (Veritabanı Sunucusu)

Database server, ağ üzerinde veritabanı hizmetleri vermek için özelleştirilmiş sunucu türüdür. Veritabanı sunucusu ile istemciler sunucu üzerinde tutulan verilere, verilen yetkiler doğrultusunda erişip çeşitli sorgulamalar yapma olanağına sahip olurlar. Daha önce sıkça bahsettiğimiz SQL Server, Oracle ve MySQL yaygın kullanıma veritabanı sunucularıdır.

Mail Server (Eposta Sunucusu)

Mail server, temel eposta hizmeti sağlamak için yapılandırılmış sunucu türüdür. Kullanıcı yönetimi, kullanıcıları e-posta gönderip alması gibi temel hizmetleri sağlar.
Proxy Server (Vekil Sunucu)

Proxy Server, ağ üzerindeki trafiği azaltmak ve yanıt süresini kısaltmak için kullanılan sunuculardır. İstemciler vekil sunucu üzerinden internete erişir. Proxy server yoğun talep alan sayfaları ön belleğine alarak talepte bulunan istemcilere ön bellekteki veriyi gönderir. Erişime engellenecek web siteleri de yine vekil sunucu üzerinden engellenebilir. Proxy server ile ağda virüs yayılmasının önüne geçilebilir.


Switch Nedir?

Switch nedir sorusuna kısa bir cevap vermek gerekirse “anahtarlamalı veri iletimi gerçekleştiren ağ bağlantı cihazıdır” diyebiliriz. Anahtar cihazı anlamına gelen switch, veriyi gönderen cihaz ile alan cihaz arasında yol kurarak iletim gerçekleştirir. Switch’ ler MAC (media access control) adresleri tablosu sayesinde portlarına bağlı cihazların MAC adreslerini bilirler ve veriyi ilgili port aracılığı ile alıcı cihaza gönderirler.
Daha önce ağ topolojileri konusunda değindiğimiz yıldız topolojisinin merkezinde switch kullanılır. Switch kullanılan bir ağda gönderici veriyi switch’ e gönderir. Switch gelen veri içerisindeki alıcı bilgisini MAC adresleri tablosundan kontrol eder ve ilgili port üzerinden alıcıya teslim eder. Switch üzerinde alıcının MAC adresi bulunamazsa veri tüm portlara gönderilir.
Yaygın kullanılan switch’ lerde portlar RJ45 konnektörlerine uyumludur ve switch ile sağlanan ağ bağlantılarında çift burgulu kablolar kullanılır.
Switch’ ler bant genişliğini ağdaki tüm cihazlara adar. Yani switch’ e gelen hat 100 mbps genişliğinde ise bağlı her cihazın bant genişliği 100 mbps demektir.
Hub Nedir?

Hub, bağlı cihazlar arasında veri iletimi gerçekleştirmek için kullanılan, yönetimsel özellikleri bulunmayan ağ bağlantısı cihazlarındandır. Ağ üzerindeki iki cihaz haberleşeceği zaman, gönderici veriyi hub’ a gönderir. Hub ise alıcı gözetmeksizin veriyi ağdaki tüm cihazlara iletir, sadece alıcı cihaz veriyi alır. Veriyi ağın tamamına dağıttığı için ağın trafik yoğunluğunu yüksek, performans düşüktür.
Hub’ lar, ağın bant genişliğini bağlı cihazlara eşit dağıtır. Yani 5 cihazın bağlı olduğu ağın bant genişliği 100 mbps ise, her bir cihazın bant genişliği 20 mbps olur. Bu sebeple yüksek bant genişliği ve performans gerektiren, büyük ölçekli ağlarda hub kullanılmaz.
Hublar aktif ve pasif olmak üzere 2 sınıfa ayrılır. Aktif hub, kendisine gelen sinyali güçlendirerek iletir. Pasif hub ise gelen sinyali olduğu gibi ağdaki cihazlara iletir. Bu sebeple aktif hub, uzun mesafede kablo kayıplarını gidermek için kullanılır.
Hub ve Switch ResimleriSwitch ile Hub Arasındaki Farklar Nelerdir?

Switch ile hub arasındaki farklar aşağıda listelenmiştir;


  • Hub eski bir teknolojidir, switch güncel ihtiyaçlara cevap verebilen yeni bir teknolojidir.
  • Hub programlanamaz, switch programlanabilir.
  • Hub ucuzdur, switch daha pahalıdır.
  • Hub yayın haberleşme yapar, switch anahtarlama yöntemini kullanır.
  • Hub bant genişliğini tüm cihazlara böler, switch’ te hız bölünmez.
  • Hub half-duplex iletim yapar, switch full-duplex iletim yapar.
  • Hub’ da güvenlik seviyesi düşüktür. Switch daha güvenlidir.

 
Son düzenleme: