Neler yeni

Dünyanın İlk Hidrojen Treni Almanya'da Hizmete Girdi

kaptan-8

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
1,498
Beğeniler
4,244
Konum
Adana
#1

Avrupa’da hizmet veren demiryolu şirketi Alstom tarafından geliştirilen dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli treni, Almanya’da hizmete girdi. Yolcu taşımaya başlayan tren, çevre kirliliğini azaltmak adına geliştirildi.

Coradia iLint adı verilen trenin maksimum hızının 140 kilometre saat olduğu söylenirken, Almanya’nın Aşağı Saksonya bölgesinde hizmet vereceği açıklandı. Aşağı Saksonya’daki 100 kilometrelik bölgeye hizmet vermesi planlanan trenin, sorunsuz çalışması halinde hattının uzatılabileceği de açıklananlar arasında yer aldı.


Orta vadede seri üretime geçmesi beklenen trenin, Almanya’daki ilk proje olduğunun altı çizilirken, 81 milyon Euro büyüklüğündeki projeyle birlikte 14 hidrojen yakıtlı trenin daha devreye alınmasının planladığı belirtildi. İhtiyaç duyulan hidrojen yakıtının, trenin işletme güzergahındaki Bremervörde istasyonunda gaz şeklinde muhafaza edildiği belirtilen açıklamada, yeni ulaşım aracının en büyük özelliğinin düşük ses kirliliği ve sıfır emisyon olduğu kaydedildi.


Neredeyse hiç ses çıkmaradan ilerleyen ve böylece gürültü kirliliği konusunda da önemli bir gelişme sağlayan hidrojen yakıtlı trenin, Almanya’daki demiryollarının çevrecileşme çalışmaları kapsamında hayata geçirildiği ve demiryollarına yeni bir bakış açısı getirmek adına geliştirildiği dile getirildi.


tamindir.com