Neler yeni

Hippilik hakkında 30 şey

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,411
Beğeniler
1,596
Konum
ALMANYA
#1
Hippi sözcüğü TDK sözlüğünde şöyle tanımlanmış; Toplumsal düzene, tüketime ve şiddete karşı çıkan, derbederce yaşayan, örgütlenmemiş gençler topluluğu.Peki hakikaten öyle mi? Hippilik diye tabir ettiğimiz olgu nereden ve nasıl doğdu? Hippiler nasıl yaşarlar. İşte hippi kavramıyla ilgili bilmeniz gereken 30 şey

1950'lerde Beat kuşağı hippilerin öncülü1940'larda, New York taki Columbia Üniversitesi nde bir edebi toplulukta tanışan bir grup öğrenci, Büyük Bunalım sonrası işsizlerin demiryollarına düşmesi gibi amaçsızca otostopla Amerika yı dolaşmaya başladı. Gittikleri her eyalette yeni insanlarla tanıştılar ve adı henüz konulmasa da sisteme, geleneğe ve alışıldık yaşam biçimlerine muhalif bir kitle oluşmaya başladı.

New York merkez olmak üzere, Denver ve San Francisco'da toplandılar. Grup içerisinde sanatın çok farklı dallarıyla ilgilenenler varsa da, Beat Kuşağı en çok edebiyat alanındaki çalışmalarıyla öne çıkacaktı. Jack Kerouac ın “Yolda sı ve Allen Ginsberg in “Uluma sı dönemin en çok tanınan eserleri oldu. Beat Kuşağı nın sanatta hiçbir akıma doğrudan bağlanmadığı görülebilir. Sanatsal üretim teknikleri olarak, popüler biçimleri kullanmazlar. Beat romanlarının ortaya çıkar çıkmaz büyük tepkiyle karşılanıp sansürlenmesi, uyandırdıkları dehşetten kaynaklanmıştır. Beat Kuşağı yazarlarının ve şairlerinin ilk eserleri, alışılmadık üsluplarından ve içeriklerinden ötürü sansürlendiler. 1950 li yıllarda bu nedenle onlarca dava açıldı, birçok eser ancak büyük oranda sansürlendikten sonra yayımlanabildi.

Jack Kerouac'ın Yolda (On the Road, 1957) ve Zen Kaçıkları (Dharma Bums), Allen Ginsberg'in Uluma (Howl, 1956) ve William S. Burrough Çıplak Şölen (Naked Lunch, 1959) adlı eserleri bu akımın ilk ve önemli yapıtlarındandır.


İlk hippiler uygarlığı reddedip kanyonlarda yaşarlardı.1960'ların başlarında uygarlık ve kapitalizmin yarattığı tüketim toplumunu reddeden gençler Amerika'daki büyük kanyonlarda komün bir şekilde yaşamaya çalıştılar. Bu ilk pro-hippiler kendileri üretip kendileri tüketirler, tarımla uğraşırlar ve sigara bile kullanmazlardı

1965'te Vietnam Savaşı1965 yılında ABD nin Vietnam ı işgal etmesi her şeyi ateşleyen fitil oldu. Vietnam a asker göndermesini protesto etmek amacıyla ortaya çıkan gençler bu protestolarıyla oldukça ses getirdiler ve dalga dalga tüm dünyaya yayılmıştır

68 kuşağı1960'lı yılların içinde bulunduğu ve tüm dünyada esen özgürlük akımından ve savaş karşıtlığından etkilenen gençler bu kuşağı oluşturdular. Aynı dönemde kapitalist birçok ülkede ve özellikle ABD'de sisteme aykırı hareketleriyle ön plana çıkan Hippiler de özgürlükçü ve antimilitarist akımlar oluşturmuştu.

68 kuşağını başlatan olayların ilki Fransa'daki Sorbonne Üniversitesi'nde meydana gelen öğrenci isyanıdır. Ayrıca Latin Amerikalı devrimci Ernesto Che Guevara'nın La Higuera'da yakalanıp 9 Ekim 1967 tarihinde Bolivya Ordusu'nun elinde öldürülmesi de bu olayların başlangıcına neden olarak gösterilebilir.


Çiçek ÇocuklarıSavaş protestoları esnasında askerlerin kendilerine doğrulttukları silahların namlularına çiçek soktukları için “Çiçek Çocuklar diye anıldıkları iddia edilir.


Scott McKenzie nin San Fransisco şarkısı

[video=youtube_share;7I0vkKy504U]https://youtu.be/7I0vkKy504U[/video]

Bir diğer iddia ise; Çiçek Çocuklar isminin kökeninin Scott McKenzie nin œSan Fransisco adlı şarkısının œIf you re going to San Francisco, be sure to wear some flowers in your hair dizesinden olduğuna inanılır:

Hippilerin etkilendikleri kitaplar

Hippiler genellikle natüralist, ekolojist, özgürlük sorunlarını tema edinen ve o döenmin yaygın eğilimi olan Doğu mitleri ve kültürüyle ilgili kitaplar okudular. Onlardan bazıları;

Herman Hesse- Doğu Yolculuğu


Aldous Huxley-Algı KapılarıErich Fromm-Özgürlükten KaçışBertnard Russell-Aylaklığa ÖvgüBireysel özgürlükten yanaydılarÖzgürlüğün, bireyin kendi içinde olduğunu savunan hippiler aile, din, ulusal kimlik gibi değerleri tabu olarak gördüler ve hiçbir tabuya inanmamayı tercih ettiler.

Hippilikte, beslenme tarzı olarak vejertaryanlık tercih edilmiştir. Toplayıcılık ve bahçecilik yaparak.Zorunlu askerliğe karşı olmalarının yanı sıra, serbest cinselliği savundular ve dogmatik akımlara karşılardıHippilerin giyim tarzıHippiler yaşam felsefeleri kadar giyim tarzlarıyla da dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar. Hippi tarzı giyim demek felsefelerine uygun olarak rahat olması sebebiyle bol giyim demekti. Hippi denildiğinde çoğu zaman, üzerinde desenli bir kazak ve altında bol paça bir pantolon ve gözünde yuvarlak bir gözlük bulunan tipler akla gelirdi. Yuvarlak gözlükler hippilerin adeta simgesi haline gelmişti. Saç modellerindeki dağınıklık da yine bohem yaşam felsefelerine uygun olarak şekillenmişti.

Hippilerin müzik tarzı

Hippiler o yıllarda büyük bir beğeni ile karşılaşılan blues, rock ve psikedelik müzikle ilgilendiler.

BeatlesJanis JoplinJimi HendrixJim MorrisonRolling StonesDeep PurpleUyuşturucu kullanımıBazıları reddetse de hippiler hint keneviri, LSD ve sihirli mantarlar gibi uyuşturucular kullandılar

Woodstock festivali15-18 Ağustos tarihleri arasında 1969 yılında Bethel, New York'ta bir mandıra alanında gerçekleşmiştir. Vietnam Savaşı'na karşı protestolar düzenlendiği ve bu protestoların ağır bir şekilde bastırıldığı ortamda, hippiler umutsuzluğa düşmüşlerdi. 1969'da gerçekleşen bu festivalin sloganının üç gün boyunca barış ve müzik olmasının sebebi de bu umutsuzluktan üç gün uzaklaşılmak istenmesidir. Festivalin organizatörlerinden Michael Lang bir röportajında "Son yıllarda üniversite kampüslerinde, yoksul mahallelerde ve ülkenin her köşesinde protestolar vardı, Woodstock'ta politik kaygılarımızı bir kenara bırakıp bütün enerjimizi barışa odakladık, barış ve anlayış mümkündü." diye belirtmiştir[1]. 1960'ların karşı kültürlerinin bir araya geldiği festivale Amerika'nın her yerinden 450'000 genç katılmıştır. Festivalde Jimi Hendrix, the Who, Janis Joplin, Crosby, Stills, Nash & Young, Richie Havens, Jefferson Airplane, Joan Baez gibi sanatçılar ve gruplar performanslarını sergilemişlerdir. Woodstock Festivali 1960'ların bunalan gençliğinin bir araya gelmesinin sembolü olmuştur.

Erich Fromm'a göre hippilikHippiliğin bir nevi akıl hocalarından sayılabilecek psikanalist, sosyolog ve filozof Erich Fromm'a göre Hippilik bir akım olarak gelmiş geçmiş en tutarlı hareket olarak kabul görmekte

Türkiye'de hippilikKimi zaman karikatürize edilse de Türkiye'de de hippilik kendine karşılık buldu.

Hippiliği anlatan filmler

HairEasy RiderIfThe Doors