Neler yeni

Katlanabilir Ekranlı Samsung Galaxy X Nasıl Olacak?

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,411
Beğeniler
1,596
Konum
ALMANYA
#1
Samsung dahil pek çok amiral gemisinin tanıtılmasına bir ay kalmışken akıllı telefon endüstrisi, gözlerini Samsung'un katlanabilir ekranlı akıllı telefonu Galaxy X'a çevirmiş durumda. Peki şu ana kadar elde edilen bildiler ışığında nasıl bir Galaxy X bekliyoruz?

Önümüzdeki ay Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S9 tanıtılacak. Buna rağmen son bir ayda Galaxy S9’dan daha fazla Galaxy X söylentilerinin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Samsung’un bir katlanabilir akıllı telefon üzerinde çalıştığı herkesin malumuydu fakat son bir aylık süreçte edindiğimiz bilgiler, Galaxy X modelinin nasıl olabileceği konusunda önemli bilgiler veriyor.

Önceki söylentiler Samsung’un ZTE Axon M gibi dışa doğru katlanan ve birbirinden bağımsız iki farklı ekranı olan, açıldığında ise tek bir ekran gibi çalışabilen bir akıllı telefon üzerinde çalıştığı yönündeydi. Fakat son söylentiler ve ortaya çıkan patent belgeleri, Samsung’un içe ya da dışa katlanabilen tek bir 7.3 inç ekranlı akıllı telefon üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Samsung, zaten Galaxy Note Edge’den bu yana bükülmüş OLED ekranlı akıllı telefonları tüketicilere sunuyordu. Fakat katlanabilir ekranlı akıllı telefon bundan çok daha fazlasını sunacak. İçe ya da dışa fark etmeksizin katlanabilir ekranlı telefonun ekranı binlerce kez bükülmeye dayanıklı olması ve sorunsuz bir şekilde çalışması gerekiyor. Bu çok ciddi bir teknolojik gelişme.

LetsGoDigital’in tahminlerine göre Galaxy X, içe doğru katlanan bir ekrana sahip olacak. Cihazın ekranı 7.3 inç büyüklüğünde ve uzunlamasına olacak. Açıldığında oldukça büyük bir görüntüsü olsa da telefonun her iki yanında bulunan menteşeler sayesinde cihaz kolaylıkla ikiye katlanabilecek ve diğer akıllı telefonların sığabildiği hemen her yere sığacak.


Ne yazık ki şu ana kadar Galaxy X ile ilgili herhangi bir donanımsal bilgimiz bulunmuyor. Şu ana kadar öğrene bildiğimiz tek şey Galaxy X uzun, tek bir ekrana sahip olacak ve bu ekran bükülebilir olacak. Cihaz, 2018 yılı sonlarına doğru üretilmeye başlanacak ve 2019’un başında tüketicilere sunulacak. Tabii cihaz hala geliştirme aşamasında olduğu için bu bilgiler de ilerleyen süreçte değişebilir.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,411
Beğeniler
1,596
Konum
ALMANYA
#2
Samsung, Yeni Patentleri Galaxy X'te Kullanabilir


Uzunca bir süreden beri Samsung'un katlanabilir bir akıllı telefon üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bugüne kadar birbirinden farklı isimler alan bu telefon, son olarak Galaxy X adını almıştı. Elbette Galaxy X henüz ortada yok; ancak Samsung, bu yılın sonunda bu telefonunu seri üretime geçireceği sözünü vermişti. Güney Koreli şirketin aldığı son patentler de buna ışık tutar nitelikte.
Samsung'un hazırladığı yeni patent örnekleri, Galaxy X için kullanılacak gibi görünüyor. Bir cüzdan gibi ortadan katlanabilecek olan Galaxy X, geniş bir ekran kullanımı sunacak. Bu nedenle şirket, ekrandan tam kapasite faydalanalıbilmesi için uygulama konusunda da çalışmalar yürütüyor. Son aldığı patentler de işletim sistemi ve arayüzüne ilişkin.

Çoklu pencere özellikleri sunacak olan Galaxy X, gerek video görüşme konusunda, gerek kamera için çoklu pencere kullanımı konusunda oldukça cömert davranacak gibi.


Katlanabilir ekranlar, telefonlarda yeni en-boy oranlarını karşımıza çıkartacak. Son dönemde trend halini almış 18:9 görüntüme oranından daha farklı boyutlarla karşılaşmak üzereyiz. Elbette iş yalnızca ekran gövde-oranını genişletmekle kalmıyor. İçerik tarafının da buna ayak uydurması gerekiyor. Aksi halde ekrandan tam faydalanamayan görüntülerle karşılaşıyoruz. Ancak bu sorunlar zaman içinde hızla optimizasyon güncellemeleriyle düzeltilebiliyor.
Yine Samsung'un katlanabilen akıllı telefonu için aldığı patentlerden biri:Aşağıdaki patent örnekleri de, Samsung tarafından tam ekranlı akıllı telefonlar için birkaç farklı arayüz fikrini bizlere gösteriyor.


Bilindiği gibi Mobil Dünya Kongresi 2018 yaklaşıyor. Samsung'un bu katlanabilen akıllı telefonu Galaxy X için bir duyuru yapmasını bekliyoruz. Bekleyip göreceğiz...
 
Son düzenleme:

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,411
Beğeniler
1,596
Konum
ALMANYA
#3
Mobil Dünya Kongresi nin 2018 ayağında aylardır süren bekleyiş sona erdi ve Samsung, Galaxy S9 ve S9 Plus modellerini görücüye çıkardı. Ancak merak edilen konular arasında Samsung un üzerinde ciddi bir çalışma yürüttüğü katlanabilir telefon Galaxy X de vardı. Doğrudan birinci ağızdan bir açıklama geldi.

Teknosa sponsorluğunda doğrudan Barselona dan haberlerini bildirdiğimiz MWC 2018 etkinliğinde, Samsung un aylardır konuşulan cihazları gün yüzüne çıktı. Galaxy S9 ve S9 Plus, tasarım açısından bir önceki modeline göre çok değişmese de işlemci gücü ve kamera kabiliyetleri açısından tam bir amiral gemisi oldu.
Samsung adına teknoloji medyasının ve tüketicilerin merak ettiği, söylenti kazanlarını fokur fokur kaynatan bir olay daha var. Katlanabilir bir gövdeye sahip olacağı söylenen ve 2018 yılı bitmeden tanıtılması beklenen amiral gemisi Galaxy X. Bugüne kadar sızıntılardan ve söylentilerden hareketle neredeyse kesinleşen cihaz hakkında Samsung CEO su DJ Koh önemli açıklamalarda bulundu.

Galaxy X in yalnızca bir pazarlama silahı olarak kullanılmayacağını ileten Koh, cihazın geliştirme aşamasında önemli noktaları atlattıklarını bildirdi. Açıkçası sadece pazarlama hamlesi olmadığını belirtmek biraz pazarlama kokan bir hareket olsa da dişli rakibi Apple a da alttan alttan gönderme yapılmış hissi veriyor. Çünkü Apple ın yeni nesil cihazı iPhone X in üretimde yaşadığı sıkıntılar ve fiyatı, cihazın bir pazarlama taktiği olduğu söylentilerine neden oldu. (Başarılı bir pazarlamaydı, kabul etmek lazım)
DJ Koh sözlerine Yeni bir kategori oluşturduğumuzda ve satışı başlattığımızda, en iyi kullanıcı deneyimini sağlamamız gerekiyor, bu konuda güven duymamız lazım. şeklinde devam etti. Galaxy X in bu yıl piyasaya sürüleceğine ilişkin bir soruya ise Söylentileri bazen dinlemiyorum, kulağım o kadar sağlıklı değil yanıtını verdi.

Mobil cihaz üreticilerinin cihazlarda tasarımsal değişiklikler yapması günden güne zorlaşıyor. Değişiklikler bir bakıma sadece donanımsal, yazılımsal ve özellikle de kamera boyutunda gerçekleşiyor. Katlanabilir bir cihaz kategorisiyle tüketiciye seslenmek, iPhone 8 den sonra Galaxy S9 ile bir kez daha ispatlanan önemli bir alışkanlığı kırmak anlamına geliyor. Apple her ne kadar iPhone X ile bunu yapmış olsa da yaşanan sorunlardan dolayı etkisi giderek azalıyor. Samsung ise piyasaya sürdüğü her sınıfı, sürdürülebilir bir stratejiyle yapılandırıyor.

2016 yılında Samsung tarafından resmi olarak patenti alınan OLED ekranlı katlanabilir cihazın adı DJ Koh un da doğrulamış olduğu gibi Galaxy X olacak. Ocak ayındaki raporunda Samsung, katlanabilir cihazlar gibi atılımlarla, mobil cihaz sektöründe değişimlerin başını çekmek istediğinin de sinyallerini vermişti. Muhtemelen çok yakın zamanda bu adımın gerçekleştiğini de göreceğiz.