Neler yeni

Türksat basin aciklamasi

f12

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
21 Eki 2015
Mesajlar
1,007
Beğeniler
227
#21
Türksat TRT 4K Açıklaması

ÖNEMLİ DUYURU

TÜRKSAT'ın aldığı karar neticesinde tahsis edilen 11.999 Mhz V(Dikey) SR: 11.666 frekansta sorun yaşanmış ve iptal edilmiştir.

Daha uygun bir yer tahsis edilmesi için çalışmaktayız.

Yaşanan aksaklık için özür dileriz.

 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,405
Beğeniler
1,587
Konum
ALMANYA
#23
UDH Müsteşarı Aka: TÜRKSAT 6A ile Türkiye devler ligine adım atmış olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, ilk milli haberleşme uydusu projesi Türksat 6A ile Türkiye’nin devler ligine adım atmış olacağını söyledi.

Türksat 6A Üst Düzey Bilgilendirme Toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Dr. Özkan Poyraz, Galip Zerey, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, UDH Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Ali Arıduru, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, TAI Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Aselsan Genel Müdürü Dr. Faik Eken, daire başkanları ve projede görev alan üst düzey yetkililer katıldı.

Teknoloji kazanım projesi
Türksat 6A İlk Milli Haberleşme Uydusu Projesini değerlendiren UDHB Müsteşarı Aka, bu projeyle birlikte Türkiye nin uzay alanındaki mevcut altyapısının ve yeteneklerinin hızla gelişeceğini kaydetti. Bakanlık olarak projeye büyük önem verildiğini ifade eden Aka, şunları söyledi:

545 milyon bütçeli bu devasa projeyle ülkemiz devler ligine adımını atmış olacak. Türksat 6A projesi sadece AR-GE projesi değildir. Aynı zamanda AR-GE içerikli uydu geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik teknoloji kazanım projesidir. Tüm aşamalarda projenin izlenmesi için gerekli her türlü hassasiyet gösterilecektir.
 
Son düzenleme:

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,405
Beğeniler
1,587
Konum
ALMANYA
#24
“A.C.E Awards”tan Türksat’a ödül

A.C.E Awards €œMüşteri Deneyimini En İyi Yöneten Markalar ve Profesyonelleri€ ödül türeni, 20 Mart 2017 €™de İstanbul’da gerçekleşti.

sikayetvar.com ve Method Research işbirliğiyle gerçekleştirilen, Türkiye €™de online şikayet yönetimi€ alanında düzenlenen €œA.C.E Awards€ töreninde, 10 farklı sektörde faaliyet gösteren 250 €™den fazla marka arasında tüketici şikayetlerini en iyi yöneten markalar kamuoyuna açıklandı.

Türkiye €™nin ilk deneyim yönetimi endeksi olan €œA.C.E Awards €ta, Türksat, “Dijital Platform€ kategorisinde Kablo TV markası, €İnternet Servis Sağlayıcıları€ kategorisinde ise Kablo Net markası ile, en iyi online şikayet yönetimi gerçekleştiren firma seçilerek bu iki kategoride birincilik ödülüne layık görüldü. 
Son düzenleme:

aicho

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
24 Ara 2011
Mesajlar
3,245
Beğeniler
498
Konum
Türkiye Cumhuriyeti
#25
Planet Çocuk kanalı 22 Nisan da Sony Çocuk Planet Mutfak kanalı 14 Mayıs
ta Sony Mutfak olarak isim değiştirecek.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,405
Beğeniler
1,587
Konum
ALMANYA
#28
Bakan Arslan, Türksat 5A'yı 2020'de, Türksat 5B'yi 2021'de uzaya göndermeyi hedefledi

"31 derecedeki kiralık uydu yerine kendi uydumuzu da fırlatmak üzerine biz Türksat 5A ve 5B ile ilgili süreçleri başlattık. Dünyanın önde gelen 3 firması teklif verdi; Fransız - İngiliz ortaklığı Airbus Defence and Space (Airbus D&S), Japonya'dan Mitsubishi Elektric Corporation (MELKO), Kanada - ABD ortaklığıyla MDA/Space System Loral ( MDA/SSL). Üçü de yeterli bulundu. Görüşmeler sonunda mali açıdan ve yerli katkı anlamında Airbus en uygun teklifi verdi. Bundan sonra 6A' ya giden süreçte de ülkemiz yerli ve milli uydusunu fırlatabilmesi yolunda da bizimle en iyi iş birliği yapmak adına Airbus teklifi verdi. Biz Airbus'ı fiyatlarını müzakere etmek üzere görüşmeye davet ettik. Onunla artık fiyatları müzakere edeceğiz. Hedefimiz bu ay içerisinde fiyat müzakerelerini bitirmek, sözleşmeyi imzalamak ve hemen devamında da uyduların üretimine başlamak." Arslan, süreç sonunda 3 olan uydu sayısının 6 ya çıkmış olacağını vurgulayarak, "Dünyada sadece beş ülkenin kullanım hakkına sahip olduğu bir özellik var. Yeni frekans bant aralığı dediğimiz yeni Q frekansı. Türkiye de Q frekansını kullanan ülkelerden biri olacak. Uzayda 6 uyduyla ciddi bir yer almış olacağız, adeta bu konuda sınıf atlayacağız." ifadesini kullandı. Türkiye'nin 31 derece, 42 derece ve 50 derecede olmak üzere üç yörüngede uydu hizmeti verdiğini anımsatan Arslan, 42 ve 50 derecelerde yerli uydu kullanılırken 31 derecedeki uydunun kiralık olduğunu söyledi.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,405
Beğeniler
1,587
Konum
ALMANYA
#29
Yeni Uyduların Sözleşmesi Global Satshow’da İmzalanıyor

collo2.png
laştırma, Denizcilik ve haberleşme bakanlığı Ahmet Arslan Airbus savunma ve uzay (Airbus D & S) ile sözleşme, Türksat 5A ve 5B iletişim uydu Türksat, üretim için en iyi teklif veren şirket olacak duyurdu Global SatShow 9 Kasım imzalanması.
Arslan AA muhabiri Türkiye uydu hizmetleri üç farklı orbital konumları, 31 derece Doğu, 42 derece Doğu ve 50 derece doğu sağladığını söyledi. Türksat uyduları 42 ve 50 derece doğu orbital konumları ama 31 derece doğu orbital konumda kullanılıyor belirterek, hizmeti kiralanan bir uydu yoluyla sağlanır.

Arslan 31 derece doğu orbital konumda Kiralık bir uydu yerine Türkiye'ye ait bir uydu başlatmak için Türksat 5A ve Türksat 5B uydular ile ilgili süreç başladı dikkat çekti.

Dedi ki:
"Belgili tanımlık uydu üretim açısından dünyanın önde gelen şirketleri üçü teklifi, Fransız-İngiliz ortaklık Airbus savunma ve uzay (Airbus D & S) Japonya, Mitsubishi Electric Corporation (MELCO), Kanada-ABD yapmış MDA/uzay sistem Loral (MDA/SSL) ile işbirliği. Teknik açıdan, her üç iyi nitelikli. Görüşmeler sonunda, Airbus mali ve yerli katkı açısından en uygun teklif verdi."

Sözleşme Airbus D & S ile 9 Kasım küresel SatShow etkinlikte, imzalanacak olduğunu belirtti Arslan, Istanbul'da yapılacak sözleşmenin imzalanmasından sonra uydu için üretim sürecini hemen başlayacak ekleme planladı.
Bakanı Arslan Türksat 5A 2020 uzayda ve 2021, Türksat 5B sırasıyla göndermesini planladıklarını belirtti.

Biz uydu açısından gelişmiş var.
Arslan onlar Bilim Bakanlığı, sanayi ve teknoloji ve Müsteşarlığı ile Savunma Sanayi için Türksat 6A ile ilgili işbirliği yaptı ve Türksat 6A uydu 2020 yılında uzaya göndermeyi planladıklarını ifade dikkat çekti.

Arslan uydular sayısını 6'dan 3 artıracak süreci sonunda vurguladı.
Dedi ki:
"İşte Dünya sadece beş ülke kullanma hakkına sahip bir özellik. Yeni frekans bandı Ku, sadece yeni kullanılıyor. Türkiye Ku-band frekansı kullanan ülkelerden biri olacaktır. 6 uyduları yerimizi alacağız uzayda, biz büyük ölçüde bu konuda açısından gelişmiş. "


 
Son düzenleme:

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,405
Beğeniler
1,587
Konum
ALMANYA
#30
İKSİS Projesi Hayata Geçiyor

Kamu kurumlarının e-Dönüşüm ihtiyaçlarına çözümler üreten Türksat A.Ş. anahtar teslim projelerine bir yenisini daha ekledi. Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörlüğü’nün sürdürdüğü çalışmalar neticesinde İnsan Kaynakları Sistemi (İKSİS) projesinin sözleşmesi imzalandı. 1 Şubat 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleşen proje başlangıç toplantısına Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Mahir Ülgü, Proje Geliştirme Daire Başkanı Şahin Aydın ve Türksat proje ekibi katıldı.

Türksat’ın entegratör olduğu proje, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatında kullanılacak insan kaynakları sisteminin; analiz, tasarım, yazılım geliştirme, test, eğitim, veri aktarımı, devreye alma, güncelleme ve bakım destek hizmetlerini kapsıyor. İKSİS ile Sağlık Bakanlığı’nın insan kaynakları süreçlerinin daha verimli yönetilmesi mümkün olacak. Uluslararası standartlara uygun geliştirilecek portal bileşeni ve mobil platformlar ile İKSİS’in Türkiye’de geliştirilen en üst düzey insan kaynakları sistemi olması hedefleniyor.

Proje başlangıç toplantısında konuşan Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Mahir Ülgü, İKSİS projesinin Sağlık Bakanlığı açısından önemine değindi. Projenin bugüne kadar Sağlık Bakanlığı çatısı altında gerçekleştirilecek önemli projelerin başında geldiğini ifade eden Ülgü; insan kaynağının organizasyonlara, bireylere ve çevreye yararlı olacak şekilde yönetilmesinden en büyük faydayı kurumların ve bu kurumlardan hizmet alan kişilerin görmekte olduğunu belirtti. Yaklaşık 700 bin çalışanı bulunan Bakanlıkta, taşra personelinden Sağlık Bakanı’na kadar hizmet verecek olan İKSİS’in 1,5 yılda tamamlanması planlanıyor. Proje ile hem Sağlık Bakanlığı’nın hem de ülkemizin önemli kazanımlar elde edeceği öngörülüyor.

 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,405
Beğeniler
1,587
Konum
ALMANYA
#31
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A da yüzde 47 lik ilerleme sağlandığını belirterek, Yaklaşık bir hafta-10 gün içinde uydumuz, nihai işlemleri tamamlanarak, test aşamasına getirilmiş olacak. Mayıs ayı ortalarında da birçok teste tabi tutulacak uydunun test süreci başlayacak dedi.

Bakan Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TAI tesislerindeki ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A nın üretiminin yapıldığı USET te incelemelerde bulundu.

İncelemenin ardından basın açıklaması yapan Arslan, Türkiye nin ürettiği ilk yerli ve milli uyduyu yerinde incelediklerini ve test aşaması hakkında bilgi aldıklarını söyledi.
Uydunun üretim süreçleriyle ilgili aksayan, kendilerinin müdahale etmesi gereken bir durumun olup olmadığını yerinde görmek için bir araya geldiklerine işaret eden Arslan, şunları söyledi:

Memnuniyetle ifade etmek isterim ki ülkemizin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A da yüzde 47 mertebesinde ilerleme sağlanmış durumda. Yaklaşık bir hafta 10 gün içinde uydumuz nihai işlemleri tamamlanarak, test aşamasına getirilmiş olacak. Mayıs ayı ortalarında da birçok teste tabi tutulacak uydunun, test süreci başlayacak.

TÜBİTAK ilee Türksat A.Ş.nin katkısının bulunduğu uyduya yönelik TAI, ASELSAN, CTech in işbirliğiyle işlemlerin yürütüldüğünü anlatan Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:

Türk mühendisleri, birçok şeyi başardıkları gibi bu uyduyu yapmayı başarmak yönünde hiçbir tereddütleri olmadan, olağanüstü gayretle çalışıyorlar. Daha önce elde ettiğimiz tecrübeyi, bundan sonra da bu tip üretimlerde kullanmak üzere, hiçbir şeyi gözden kaçırmadan çok titiz bir çalışma yapıyorlar.

Arslan, bakanlık olarak uydu sektöründe ve uzayda yer almak üzere çok önemli çalışmalar yaptıklarının altını çizerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ie Başbakan Binali Yıldırım ın gayretlerinin teşekkürü hak ettiğini dile getirdi.

USET, Avrupa daki en modern test merkezi
USET in kuruluş aşamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ın desteğinin önemli olduğunu vurgulayan Arslan, “O zaman da birileri, ˜USET i boşuna, laf olsun diye yapıyorlar, kendilerini eğlendiriyorlar derken, memnuniyetle görüyoruz ki bugün uydumuz test aşamasına geldi. USET, Avrupa daki en modern test merkezi. Böyle bir merkezde de uydumuzu test edebilecek hale geldik. ifadesini kullandı.

Türkiye nin uzayda hem kendisinin hem de bölgenin ihtiyacını görecek şekilde yer aldığına işaret eden Arslan, uzaydaki yörünge haklarını kaybetmemek ve ileriye taşımak adına Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularına yönelik çalışmaları başlattıklarını kaydetti.

Arslan, Türksat 5A uydusunu 2020 de, Türksat 5B uydusunu da 2021 de yörüngelerine fırlatacaklarını, Türksat 6A yı da 2020 sonunda bitirerek 2021 de uzaya göndereceklerini bildirdi.
Böylece Türkiye nin yeni Ku frekansına sahip Dünya nın 5 ülkesinden biri olacağını anlatan Arslan, bunun önemine işaret etti.

Amacımız sanayimizin teknoloji üretmesidir
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de Dünya nın en modern tesislerinden biri olan USET in sadece Türkiye için değil, başka ülkelerin uyduları için de test yapabilme kabiliyetine sahip olduğunu belirtti.

Son 15 yılda her alanda olduğu gibi savunma sanayiinde de çok ciddi mesafeler kat ettiklerini ifade eden Özlü, şöyle konuştu:

Katettiğimiz mesafenin meyvelerini Afrin operasyonunda aldık. Şimdi Türkiye nin kendi tankı ALTAY, insansız hava aracı ANKA, eğitim uçağı HÜRKUŞ tan sonra bugün Türkiye de kendi tasarımımız, üretimimiz olan ilk haberleşme uydumuz Türksat 6A yı yapıyoruz. Yüzde 47-50 aşamasına geldik. Bundan sonraki bütün uydularımızı Türkiye de, kendi mühendislerimizle kendi test uzmanlarımızla ve firmalarımızla yapacağız.

Özlü, bu projenin, Türk sanayiinde teknoloji üretiminde nasıl bir işbirliği yapıldığının somut göstergesi olduğuna işaret ederek, Gelecek dönemde diğer haberleşme ve keşif gözlem uydularımızı da kendimiz tasarlayacağız ve üreteceğiz. ifadesini kullandı.

İki büyük hedefe değinen Özlü, bunlardan birincisinin geçen yıl 147 milyar dolar olan Türk sanayiinin cirosunu 300 milyar doların üzerine çıkarmak olduğunu bildirdi. Diğer hedefin ise geçen yıl yüzde 3,9 olan yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayindeki payını yüzde 10-15 ve 20 mertebesine çıkarmak olduğunu anlatan Özlü, şunları kaydetti:

Bu proje ve merkez aslında yüksek teknoloji demek. Amacımız sanayimizin teknoloji üretmesidir. Kendi teknolojisini üreten bir sanayi yapılanmasını gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu tesis, Türksat ile birlikte kuruldu. Bu tesisin çok zor şartlarda kurulduğuna daha önce şahit oldum. Yabancı ortaklarımız, yerli yüklenicilerimiz arasında çıkan sıkıntıların çözümünde ciddi gayretler sarf ettik; ama bugün memnuniyetle görüyoruz ki ortada modern bir tesis var. Sadece bizim kendi uydularımızı yapmakla kalmayacağız; başka ülkelerin uydularına da yapmaya talip olacağız.

Bakan Özlü, önemli olanın kullanıcı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yerli ürün kullanma noktasında irade beyan etmesi olduğunu belirterek, “Bu iradeyi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız fazlasıyla beyan etmiştir. Türksat 6A, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın yerli ve milli ürün kullanma noktasındaki iradesinin somut göstergesidir. Firmalarımız ve milli kuruluşlarımız da bunun gereğini yapıyorlar. dedi.

 
Son düzenleme: